Debata o rodzinie już w czwartek

Rodzina – zagrożenia i mity – to tytuł debaty jaka odbędzie się w najbliższy czwartek (20 lutego) o godzinie 18.00 w nowosądeckim Ratuszu. Dyskusja ma się odbyć w związku z przyjęciem przez radnych RM Nowego Sącza Karty Praw Rodziny. Organizatorami spotkania są: KOD_Małopolskie (KOD Nowy Sącz – Sympatycy), Razem Nowy Sącz, SLD Nowy Sącz , Wiosna Nowy Sącz, Nowosądecka Inicjatywa Socjaldemokratyczna., Fundacja Różnosądecka

W związku z przyjęciem przez Radę Miasta Nowego Sącza Karty Praw Rodzin organizatorzy zapraszają na dyskusję o jej założeniach.
Kogo dotyczy? Czy jest zgodna z prawem? Czy i które rodziny wspiera oraz jakie mogą być skutki jej wdrażanie?
Dyskusja ma przynieść odpowiedzi na pytania o współczesne przemiany rodziny, powszechne modele jej funkcjonowania i problemy, na jakie może odpowiedzieć polityka społeczna, zdrowotna i oświatowa.
Wiele organizacji mówi o ideologii, która jest podstępnie przemycana przez organizacje zabiegające o prawa kobiet czy par homoseksualnych. Wraz z gośćmi mamy nadzieję zweryfikować prawdziwość twierdzeń, że istnieją grupy marzące o zniszczeniu rodziny.
Dyskusja uwzględni też podnoszoną często kwestię dyskryminacji, by odpowiedzieć na pytanie, czy mniejszości mogą stwarzać zagrożenie dla większości oraz gdzie leży granica pomiędzy brakiem chęci poparcia postulatów danej grupy a próbami wykluczenia jej z życia społecznego.
Co i jak robić, żeby nie powodować cierpienia oraz, czy to możliwe, że niektórzy politycy i organizacje celowo chcą do niego doprowadzać?

Udział w rozmowie zapowiedzieli:
Magdalena Środa – filozofka, etyczka, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, felietonistka. W latach 2004-2005 pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Członkini Fundacji Instytut Spraw Publicznych i Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk.

Monika Płatek – prawniczka, specjalistka kryminologii i prawa karnego, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2006 była pełnomocniczką rzecznika praw obywatelskich ds. praw ofiar przestępstw. Pełniła też funkcję ekspertki ds. prawnych komisji sejmowych i Rady Europy. Założycielka Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. Członkini Fundacji Instytut Spraw Publicznych.

Jacek Siepsiak – ksiądz, jezuita, dyrektor Wydawnictwa WAM, redaktor naczelny kwartalnika „Życie Duchowe” oraz publicysta strony Deon.pl. Pełni funkcje kapelana Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Daria Gosek-Popiołek – posłanka na sejm aktualnej kadencji, wybrana z okręgu krakowskiego, z komitetu Lewica. Należy do partii Lewica Razem. Z wykształcenia polonistka. Zawodowo związana z kulturą. Wieloletnia aktywistka na rzecz ochrony środowiska naturalnego, praw kobiet i dzieci.

Kamil Maczuga – działacz organizacji pozarządowych, współautor rezolucji parlamentu europejskiego potępiającej uchwały przyjmowane przez samorządy takie jak „Strefa wolna od LGBT i gender” oraz „Karta Praw Rodzin”.

Czas i miejsce:
20.02.2020 (czwartek), godzina 18:00, Rynek 1, sala obrad w Ratuszu, Nowy Sącz

Skip to content