INTERNATIONAL COOKING DAY. Studenci pomogą Julii i Kamili

W najbliższą sobotę 7 grudnia 2019 roku, o godzinie 12:00 w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University (hol główny, budynek C) odbędzie się 17. edycja INTERNATIONAL COOKING DAY. Event, jak co roku, przygotowany przez studentów WSB-NLU oraz gości z programu Erasmus+ pochodzących z wielu stron świata. Wszystkie zebrane w trackie spotkania fundusze zostaną przeznaczone na pomoc cierpiącym na rdzeniowy zanik mięśni siostrom – Julii i Kamili Tubek.

Dziewczyny cierpią na rdzeniowy zanik mięśni i muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Obecnie ze swoja mamą mieszkają w wynajętym domu w Piątkowej (gm. Chełmiec), który nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rodziny niestety nie stać na remont, który pomógłby siostrom w swobodnym i samodzielnym poruszaniu się.

W organizacji wydarzenia, oprócz studentów WSB  pomagają również uczniowie Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego, ponieważ obie dziewczyny związane są ze szkolą: Julia jest uczennicą ELO, a Kamila absolwentką tej szkoły. Projekt budowy domu realizuje Fundacja Renovo z Nowego Sącza.

W czasie trwania wydarzenia będzie możliwość skorzystania z Wirtualnej Rzeczywistości, wypróbowania alko- i narko-googli. Wystąpi zespół “The Sunflowers” i Przyjaciele, który zagrają zimowo-świąteczne utwory w klimacie alternatywnego popu z elementami jazu. Wystąpią także finaliści  „Mam talent” – grupa Screamo Trickz z Nowego Sącza.

Eventami towarzyszącymi będzie wykład dla dzieci z Dziecięcego Uniwersytetu I-go Wieku WSB-NLU, podczas którego przewidziane będą Mikołajki oraz VIII Edycja projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”.

Każdy będzie mógł spotkać się ze studentami z prawie każdego kontynentu, wymienić poglądy, doświadczenie bądź po prostu porozmawiać o kulturze i obyczajach naszych przyjaciół, a co najważniejsze dołożyć cegiełkę na dokończenie budowy domu.

Skip to content