„poMOC Sztuk” to projekt Miejskiego Ośrodka Kultury, na który składa się cykl dwunastu warsztatów i spektakl, współtworzony przez uczestników.
– „Będziemy pracować różnymi technikami. Co ważne, nie ma znaczenia talent, wiedza, niepotrzebne jest żadne przygotowanie. Chodzi o sam proces tworzenia, który daje dostęp do doświadczania i wyrażanie siebie przez warstwę symboliczną” – mówi Edyta Mikołajewicz, prowadząca projekt.
Podczas dwunastu spotkań warsztatowych powstawać będą różne twórcze wytwory, a głównym tematem pracy będą emocje. W ramach warsztatu ze sztuk wizualnych powstaną: maski i elementy scenograficzne, na zajęciach z elementami choreoterapii i muzykoterapii uczestnicy będą szukać gestów, kroków, ruchów, a także rytmów, dźwięków dla różnych emocji i opowieści. Te ostatnie powstawać będą podczas warsztatu z technik narracyjnych. Tak powstanie folder: obrazów, dźwięków, gestów, słów, zebrany w formę spektaklu, będzie twórczym podsumowaniem 12-tygodni pracy.
– Chcemy stworzyć spektakl społeczny, angażujący i integrujący mieszkańców, utkany z ich emocji, sposobu przeżywania świata. Co ważne żaden z uczestników nie musi występować. Proces twórczy będzie zebrany w formę słuchowiska, a na scenie towarzyszyć mu będą warsztatowe wytwory: obrazy, maski, kompozycje ruchowe i muzyczne, dopełniając opowieść– dodaje Mikołajewicz.
I choć warsztaty mają cel rozwojowy, a nie terapeutyczny, nie zastąpią specjalistycznej pomocy, to w ramach spotkań uczestnicy poznawać będą także techniki regulacji emocji poprzez ruch i sztukę. Taki model pracy oparty na wzmacnianiu zasobów, integracji i działaniu w grupie, odpowiada na szereg potrzeb psychologicznych i społecznych.
– „U podstaw wielu problemów i zaburzeń jest zablokowana ekspresja, która wtórnie wpływa na dysregulację emocjonalną. Podczas warsztatów budujemy bezpieczną przestrzeń na wyrażenie emocji w technikach pozawerbalnych” – komentuje prowadząca.
Końcem sierpnia ruszą dwie grupy warsztatowe: dla kobiety, które skończyły 40 lat, bez górnej granicy wiekowej, oraz młodych dorosłych, czyli osób między 17-23 rokiem życia. W każdej grupie będzie maksymalnie 12 uczestników. Liczy się kolejność zgłoszeń, te można przesyłać na adres e-mail: pomoc.sztuk@gmail.com.
Warsztaty poprowadzi m.in. Edyta Mikołajewicz, arteterapeutka, prowadząca Teatr Ruch „Scena Poruszenia” oraz Anna Rejowska Gumulak, twórczyni, kierowniczka galerii im Stanisława Szafrana i nauczycielka sztuk plastycznych w Pałacu Młodzieży. W gronie prowadzących znajdzie się również muzykoterapeuta.