Do godzin porannych w Małopolsce miało miejsce pół tysiąca interwencji strażaków. Bilans to ponad 90 uszkodzonych budynków, w tym 15 dachów zerwanych na budynkach mieszkalnych. W akcji ponad 3,1 tys. strażaków. Za nami trudna noc, a kolejne prognozy nie są optymistyczne.
Sytuacja pogodowa w Małopolsce była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Uczestniczyli w nim również wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek, przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży, instytucji oraz starostowie.
Dziś odbyło się także posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Nowego Sącza. Wzięli w nim udział przedstawiciele KM Państwowej Straży Pożarnej, KM Policji, PGW Wód Polskich, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komendy Straży Miejskiej, Miejskiego Zarządu Dróg oraz Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta UM oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Nowego Sącza.
Tematem posiedzenia było omówienie sytuacji związanej z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na terenie Miasta Nowego Sącza. W ramach spotkania służby, inspekcje, straże i jednostki z terenu Miasta złożyły raporty dotyczące przygotowania do wystąpienia niekorzystnych warunków związanych z intensywnymi opadami deszczu.
Wg. informacji przekazanych przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta, Miasto jest właściwie przygotowane do funkcjonowania w ekstremalnie trudnych warunkach pogodowych. Wszystkie służby pozostają w gotowości.
W wyniku spotkania przedstawiono rekomendacje dla mieszkańców:
Uwaga: Słuchaj komunikatów pogodowych, stosuj się do poleceń służb. Chwilowe uspokojenie pogody nie oznacza, że jest bezpiecznie. Powiadom najbliższych o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Nie panikuj.
W budynku:
- zamknij wszystkie drzwi i okna;
- z tarasu, balkonu, parapetu sprzątnij wszystkie przedmioty które może porwać wiatr (np. doniczki, rower, parasol, krzesła, stół),
- zrezygnuj z zaplanowanych spacerów i wycieczek, dla bezpieczeństwa pozostań w domu,
- zabezpiecz niezbędne przedmioty przydatne w przypadku ewakuacji,
- zjawiska pogodowe obserwuj wyłącznie z domu, nie wychodź na zewnątrz,
- słuchaj komunikatów wydawanych przez środki masowego przekazu, stosuj się do poleceń służb.
W samochodzie:
- jesteś w trakcie podróży nie kontynuuj jazdy. Największym zagrożeniem są spadające gałęzie i ograniczona widoczność w trakcie ulewy. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (NIE pod drzewami, liniami energetycznymi i słupami) i włącz światła awaryjne, nie wychodź z pojazdu – drzwi i okna muszą być szczelnie zamknięte,
- jeśli dostrzegasz budynek, powoli kieruj się w jego stronę (uważaj! Wyjeżdżając z zalesionego terenu może uderzyć w ciebie gwałtowny podmuch wiatru!).
Na otwartej przestrzeni:
- w przypadku gdy znajdziesz się na otwartym terenie trzymaj się z dala od zbiorników wodnych, linii wysokiego napięcia i zadrzewień.
Przydatne numery:
18 443 57 02 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu w Nowym Sączu (czynne całodobowo)
112 Ogólnopolski Numer Alarmowy
18 448 66 81 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu w Nowym Sączu (czynne całodobowo)