Handlowali ludźmi i przemycali narkotyki. Funkcjonariusze KaOSG rozbili groźny gang

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG, współpracując ze śląskimi policjantami, rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą

Grupa zajmowała się handlem ludźmi oraz produkcją, przemytem i handlem narkotykami, które trafiały do Szwecji i krajów UE.

Efektem prowadzonych działań było zatrzymanie 8 osób na terenie Polski a kolejnych 7 członków grupy, w ramach działań koordynowanych przez Europol, na terenie Belgii i Niemiec. Gang ma na swoim koncie bardzo poważne przestępstwa. To m.in. organizowanie transportów nielegalnych imigrantów szlakiem bałkańskim – od Serbii, przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę, aż do Niemiec. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, że w sprawę zaangażowani byli dwaj mężczyźni przebywający na stałe w Belgii, którzy współorganizowali transport ludzi z krajów trzecich na zachód. Jeden z nich początkowo działał na terenie Polski, wspólnie z polskim organizatorem przemytu cudzoziemców. Ten wątek śledczych jest kontynuowany przez tamtejszą policję, we współpracy z niemieckimi funkcjonariuszami.
Mężczyźni wraz z innymi osobami, zamieszanymi w przestępczy proceder, zostali zatrzymani w Belgii i Niemczech. Działania odbywały się w ramach międzynarodowej operacji dotyczącej zwalczania nielegalnej migracji sygnowanej przez Europol. W sumie organy ścigania zatrzymały 15 członków przestępczej międzynarodowej sieci przemytniczej, z czego 8 osób to obywatele Polski. Ostatnia realizacja koordynowana przez Europol miała miejsce wczoraj w Belgii.

To jednak nie wszystko. Grupa ma na swoim koncie także przestępstwa narkotykowe. Śledczy ustalili, że narkotyki m.in. płynna amfetamina, marihuana, kokaina, tabletki ekstazy i MDMA były przemycane z królestwa Niderlandów do Polski, a następnie z Polski część z nich m.in. amfetamina i kokaina trafiały do Szwecji i innych krajów UE. Członkowie grupy w Świętochłowicach produkowali amfetaminę z przemyconej wcześniej jej płynnej postaci. Reszta sprowadzanych do Polski narkotyków dalej wprowadzana była do obrotu na terenie naszego kraju.

Zatrzymanym osobom, prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił łącznie 22 zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji substancji psychotropowych oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.

Na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, decyzją sądu, wobec sześciu podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym.

źródło: KaOSG

Skip to content