Rondo w ciągu ul. Jana Pawła II w Nowym Sączu ma swojego patrona

Imię prof. Mariana Mordarskiego będzie nosić nowe rondo wybudowane w ciągu ul. Jana Pawła II w Nowym Sączu. Inicjatorem uchwały był radny Maciej Rogóż a decyzję w tej sprawie jednogłośnie poparli wszyscy radni podczas ostatniej sesji rady miasta.

Marian Mordarski, pseudonim „Orzeł”, „Śmiga”, i „Ojciec”.  Urodził się 10 listopada 1927 r. i mieszkał w Nowym Sączu (dzisiejsza lokalizacja przy ul. Grunwaldzkiej), gdzie uczył się w szkole powszechnej (dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki.) Kiedy wybuchła wojna miał niespełna dwanaście lat, ale musiał myśleć o zawodzie, który pozwolił mu zarabiać na utrzymanie. Podczas okupacji niemieckiej odbywał praktykę na tokarza metalowego w Warsztatach Kolejowych w Nowym Sączu, równocześnie ukończywszy szkołę zawodową. W wieku szesnastu lat został zaprzysiężony do służby w Armii Krajowej, gdzie był żołnierzem na placówkach w Nawojowej, a od lata 1944 r., w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Wiosną 1946 roku został członkiem oddziału partyzanckiego „Grom” pod dowództwem Stanisława Piszczka „Okrzei”. Jesienią tego roku grupa podporządkowała się zgrupowaniu partyzanckiemu Józefa Kurasia „Ognia”. Mordarski był dowódcą oddziału partyzanckiego AK „Grot”. Sądeccy funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji usiłowali zwerbować go do współpracy agenturalnej.

Mordarski opuścił Sądecczyznę latem 1948 roku wyjeżdżając do Wrocławia. Ukończył studia przyrodnicze na tamtejszej akademii medycznej i rozpoczął karierę naukową pod okiem prof. Ludwika Hirszfelda, światowej sławy mikrobiologa. Marian Mordarski został jego uczniem i asystentem, a następnie profesorem o uznanej w świecie renomie i wybitnych osiągnięciach w dziedzinie mikrobiologii.

Marian Mordarski ma na swoim koncie osiągnięcia, które przyniosły światową pozycję i uznanie mikrobiologii polskiej i Jemu osobiście. Prowadził pionierskie badania nad składem chemicznym ściany komórkowej promieniowców, zwłaszcza lipidów i kwasów tłuszczowych. Wyniki te zapoczątkowały rozległą dziedzinę badań molekularnych, uprawnianą w wielu czołowych ośrodkach mikrobiologicznych świata. […] Wniósł ogromny wkład w poznanie genomu bakteryjnego, a zwłaszcza roli sekwencji nukleotydowych konserwatywnych regionów DNA i rybosomalnego RNA u promieniowców.

– Badania te przyczyniły się do postępu biotechnologii i molekularnych metod diagnostyki bakteriologicznej – pisał prof. dr hab. Andrzej Trzebski, przewodniczący Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk.

W latach 90-tych odwiedzał Nowy Sącz – swoją rodzinę, przyjaciół, a także byłego podopiecznego z oddziału „Grot” Józefa Stojka „Gryzoń”. W latach stalinowskich i późniejszym okresie był inwigilowany przez komunistyczny aparat represji. Dożył wolnej Polski. 23 lutego 2003 roku zmarł we Wrocławiu i tam został pochowany.

Szczegóły w materiale filmowym.

Skip to content