Biznesplan dla opornych: a może warto go powierzyć komuś innemu?

  • 25.11.2019, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Biznesplan dla opornych: a może warto go powierzyć komuś innemu?
W głowie wszystko wydaje się proste: znaleźć niszowy rynek, otworzyć firmę, przejąć klientów i zarabiać godziwe pieniądze. Sprawy się komplikują, gdy pomysł należy przenieść na papier, a następnie opracować profesjonalny biznesplan. To dokument często ignorowany przez młodych przedsiębiorców, a okazujący się niezbędny podczas wnioskowanie o dofinansowania z programów rządowych, unijnych albo zaciąganie kredytu na rozruszanie firmy.

Pierwsze zarysy biznesplanu

Z pozoru wykonanie planu na prowadzenie własnego biznesu nie wydaje się trudne. W praktyce uzupełnienie podstawowych danych może rodzić już spore problemy. Jak oszacować dokładne koszty startu działalności? Co będzie potrzebne na początek? Gdzie wynająć lokal? Ilu zatrudnić pracowników? Co z kosztami księgowości? Jakie sprzęty będą niezbędne, a które można kupić później? Te oczywiste pytania powodują popłoch u osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z profesjonalnymi biznesplanami i nie potrafią ich właściwie opracować.

 

Dofinansowania a biznesplan

Większość banków i wszystkie instytucje zajmujące się dofinansowaniami dla start-upów wymagają, aby przedsiębiorca przedstawił im fachowo wykonany biznesplan. A to oznacza mnóstwo tabelek, wykresów, obliczeń i analiz, które dla statystycznego Kowalskiego są czarną magią. Wnioskując o dofinansowanie warto więc powierzyć tworzenie profesjonalnego biznesplanu doradcy biznesowemu, który specjalizuje się w takich procesach jak chociażby http://www.wojcikdoradztwo.pl/pl Sporządzony przez niego dokument będzie nie tylko zawierał niezbędne informacje, ale również przekazane w prosty, schludny i zrozumiały sposób.

 

Potraktuj to poważnie

Rola biznesplanów nie jest wciąż doceniania wśród przedsiębiorców, chociaż to właśnie on pozwala bardzo dokładnie oszacować początkowe zyski i straty, koszty oraz potrzebną sumę na rozpoczęcie prowadzenia działalności. W biznesplanie analizuje się również sytuację na rynku, prowadzi przewidywania i prognozy dotyczące klientów oraz tworzy scenariusze różnych wersji biznesowych, które w kryzysowych sytuacjach pozwolą uniknąć problemów finansowych i szybkiego zamknięcia firmy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: