Paleciak ręczny - czy sprawdzi się w wymagającej pracy?

  • 26.07.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Paleciak ręczny - czy sprawdzi się w wymagającej pracy?
Czy znasz wózki określane mianem paleciaków ręcznych? Zapewne tak, ponieważ można je na co dzień spotkać właściwie wszędzie - a szczególnie w miejscach związanych z handlem i składowaniem towarów - czyli w magazynach oraz sklepach a także marketach. W poniższym artykule zastanowimy się nad tym, jak paleciaki ręczne radzą sobie w wymagających pracach, jakie są ich maksymalne możliwości i czy są zadania, w których są niezastąpione. Pomówimy także o cenach i zaletach oraz wadach używania wózków paletowych. Zainteresowani? Zapraszamy!


Paleciaki ręczne funkcjonują oficjalnie na rynku już od późnych lat 40-tych ubiegłego wieku, kiedy to szwedzka firma BT Industries zaprezentowała pierwszy tego typu pojazd. Jednak nieoficjalnie, wiadomo, iż już w czasie II Wojny Światowej posługiwano się urządzeniami bardzo przypominającymi paleciaki ręczne, które ułatwiały szybki transport pożywienia czy innych ładunków na potrzeby wojsk. Jednak w tamtym okresie nie było możliwości opatentowania tychże pojazdów.
Największy rozkwit w produkcji paleciaków ręcznych przypada jednak dopiero na lata 60-te, kiedy to nastąpiło wprowadzenie ujednoliconych standardów dotyczących wymiarów tzw. europalet, co pomogło znacząco usprawnić transport.

europaleta

Paleciaki ręczne - co je charakteryzuje?

Co wyróżnia paleciaki ręczne na tle innych urządzeń? Z pewnością to, iż w przeciwieństwie do większości urządzeń wykorzystywanych w magazynach czy zakładach pracy - ten sprzęt nie posiada napędu i nie wymaga ani ładowania, ani tankowania. Z punktu widzenia czysto ekonomicznego to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie.
Ponadto unikalna budowa - wśród wózków unoszących trudno znaleźć inny pojazd o tak niewielkich, kompaktowych rozmiarach, a także tak prostej i nieskomplikowanej budowie. To właśnie dzięki tej prostocie - paleciaki ręczne są wyjątkowo mało awaryjne. 
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda konstrukcja paleciaków ręcznych? Przejdź do artykułu “10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących paleciaka ręcznego”, który znajdziesz tutaj!

Jak paleciaki ręczne sprawdzają się w wymagających zadaniach?

jak-paleciaki-sprawdzaja-sie-w-wymagajacych-zadaniach

W celu odpowiedzi na pytanie, jak paleciaki ręczne sprawdzają się podczas wymagających prac, należy najpierw zastanowić się, co rozumie się przez “wymagające zadania” - czy chodzi tu o unoszenie ładunków na duże wysokości, transportowanie przedmiotów o dużej wadze czy raczej wykonywanie wielu cyklów przejazdów? Poniżej odpowiadamy, jak paleciaki ręczne radzą sobie w tych sytuacjach:

Wysokie składowanie a paleciaki ręczne

Jeśli szukasz wydajnego urządzenia, o udźwigu nawet do kilkunastu metrów, to… zdecydowanie zrezygnuj z pomysłu kupowania paleciaka ręcznego i wybierz np. taki jak tutaj wózek widłowy wysokiego składowania.
Prawdą jest, że paleciaki nie są stworzone do podnoszenia ładunków na duże wysokości, a jedynie do ich niewielkiego unoszenia (na wysokość, która pozwoli w powietrzu utrzymać paletę - czyli ok 20 cm). 
Zatem niestety na polu wymagających operacji wysokiego składowania - paleciaki ręczne przegrywają z innymi pojazdami.

Duży udźwig a paleciaki ręczne

Co zatem w przypadku transportowania kilkutonowych ładunków? Czy z tym paleciaki ręczne poradzą sobie lepiej? Niestety, również nie. Pozbawione napędu wózki paletowe ręczne opierają się głównie na sile ludzkich rąk, wspomaganym jedynie przez pompę hydrauliczną, co nie jest w stanie zapewnić wystarczającej mocy do uniesienia cięższych ładunków. Także kompaktowa budowa pojazdów nie jest przystosowana do tego typu obciążeń.
Maksymalny udźwig paleciaków ręcznych to zwykle do około 2 ton, wszystko zależy od modelu pojazdu.

Efektywność pracy a wózki paletowe

Inaczej niż kwestia wysokości podnoszenia czy udźwigu ma się sprawa wydajności pracy paleciaka ręcznego. Z uwagi na brak konieczności uzupełniania poziomu baterii czy paliwa, wózki paletowe ręczne mogą być wykorzystywane w trybie wielozmianowym właściwie przez całą dobę. 
Szybkość i efektywność pracy w przypadku tych urządzeń w głównej mierze zależy od obsługującego je operatora - same wózki zawsze są gotowe do intensywnej pracy.

Podsumowując, paleciaki elektryczne ze względu na swoją budowę i technologię konstrukcji nie nadają się do wykonywania prac związanych z transportowaniem oraz unoszeniem ładunków cięższych niż dwie tony (z takimi zadaniami znacznie lepiej radzą sobie np. takie jak tu wózki widłowe elektryczne). 
Jednak urządzenia te bardzo dobrze radzą sobie w pracach dostosowanych do ich możliwości. Słyną z solidnych, trwałych konstrukcji oraz dobrej jakości stali.

Gdzie wózki paletowe ręczne są niezastąpione?

gdzie-wozki-reczne-sa-niezastapione

3 główne i niepodważalne atuty paleciaków ręcznych to:

  • mała, zgrabna konstrukcja;
  • niska cena;
  • brak konieczności posiadania uprawnień do ich obsługi.

I dlatego też, wózki paletowe są niezastąpione w niewielkich firmach, dopiero rozpoczynających swoją przygodę na rynku przedsiębiorstwa oraz małych, rodzinnych biznesach.
Dzięki kompaktowej budowie pojazdy te nie potrzebują dużej powierzchni do wykonywania manewrów i mieszczą się nawet w najmniejszych magazynach czy sklepach. 
Niska cena sprawia, że ich zakup nie jest nadmiernym obciążeniem nawet dla firm o bardzo ograniczonym budżecie. 
Na koniec - właściwie każdy pracownik jest w stanie szybko nauczyć się prostej i intuicyjnej obsługi paleciaka ręcznego. Niepotrzebne są żadne kursy, egzaminy czy zaświadczenia.

Atrakcyjna cena - czyli jaka?

Atrakcyjna cena

Koszt zakupu paleciaka ręcznego jest znacznie niższy niż ceny zakupu wszystkich bez wyjątku wózków z napędem czy to elektrycznym, czy spalinowym. 
Markowe modele tych pojazdów (a takie właśnie rekomenduje się kupować ze względu na lepszą jakość i trwałość materiałów z jakich zostały wyprodukowane oraz samego wykonania) kosztują ok 1 000 zł, co naprawdę nie stanowi dużego wydatku (w porównaniu nawet z paleciakami elektrycznymi w cenie od 20 000 zł).

Podsumowanie

paleciak-reczny-podsumowanie

Pomimo, iż paleciaki ręczne nie sprawdzają się w każdych warunkach i tak możemy stwierdzić, że jak na swoje możliwości stanowią bardzo pomocny oraz przydatny sprzęt. Ich niska cena sprawia, że są dostępne właściwie dla każdego przedsiębiorcy, prostota obsługi usprawnia pracę, a uproszczona konstrukcja zmniejsza ryzyko awaryjności sprzętu. 
Paleciaki ręczne to dobre rozwiązanie wszędzie tam gdzie liczy się duża częstotliwość pracy przy niewielkich ładunkach.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: