Polisa OC i AC dla auta w spadku – ile zapłacimy?

  • 07.05.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Polisa OC i AC dla auta w spadku – ile zapłacimy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli więc otrzymałeś samochód w spadku i został on przerejestrowany na Twoje dane, jesteś zobligowany do wykupienia polisy. Sprawdź, ile Cię to będzie kosztować.

Obowiązek wykupienia polisy komunikacyjnej leży po stronie nowego właściciela pojazdu. To, ile będziesz musiał zapłacić OC i ile wyniesie koszt ubezpieczenia AC, zależy wyłącznie od oszacowanego ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę wyłącznie dane nowego użytkownika oraz dane pojazdu. To, ile zniżek i szkód miał poprzedni właściciel, nie ma żadnego znaczenia.

Ubezpieczenie OC – od czego zależy wysokość składki?

W przypadku polisy OC cena zależy od kilku czynników. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wiek kierowcy oraz data wydania prawa jazdy. Liczy się ponadto miejsce zamieszkania oraz wysokość przyznanych zniżek za bezszkodową jazdę. Na wysokość składki wpływają również parametry pojazdu, np. rocznik, pojemność silnika.

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Dlatego możesz wybrać najtańszą proponowaną polisę.

Ubezpieczenie AC – od czego zależy wysokość składki?

O ile wybór OC może być podyktowany ceną, tak ubezpieczenie AC to sprawa bardziej złożona. To, ile zapłacisz za polisę, zależy przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Im jest on szerszy, tym wyższej kwoty musisz się spodziewać. Jeżeli więc zamierzasz uchronić się przed finansowymi konsekwencjami zniszczeń spowodowanych gradem, uszkodzeń wywołanych swoją nieuwagą  i jeszcze kradzieżą, zapłacisz znacznie więcej w porównaniu z polisą obejmującą tylko samą kradzież auta.

Warto podkreślić, że na cenę wpływa także wiele innych czynników, np. wartość pojazdu, miejsce garażowania, zastosowane zabezpieczenia.

Jak wybrać korzystną polisę OC i AC?

Na pewno nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Nie najlepszym sposobem jest przedłużanie aktualnego ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczyciel i tak dokona rekalkulacji składki. Jeżeli chcesz wybrać dobrą polisę, porównaj cenę ubezpieczenia auta na Rankomat.pl.

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel nieco inaczej szacuje ryzyko ubezpieczeniowe, dlatego wysokość składki może znacząco się różnić. Warto więc poświęcić kilka minut, aby – wypełniając ogólny formularz – poznać oferty konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, zarówno w zakresie OC i AC. Korzystając z serwisu porównywarkowego Rankomat.pl, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50%.

Grupa Tipmedia
Podziel się: