Mleko kokosowe w proszku – właściwości i zastosowanie

  • 21.12.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Mleko kokosowe w proszku – właściwości i zastosowanie
Mleko kokosowe jest produktem uzyskiwanym z jadalnych części dojrzałych owoców kokosa. Ma delikatny smak oraz przyjemny zapach. Naturalnie nie ma postaci płynnej, dlatego rozcieńcza się go wodą.

Mleko kokosowe w proszku- popularne w kuchni

Mleko kokosowe to bardzo znany składnik potraw dań kuchni południowoazjatyckiej. W ostatnich latach stało się popularne również w Polsce. Jakie są właściwości mleka kokosowego? Do jakich przepisów można go użyć?

Ile kalorii ma mleko kokosowe? Jaka jest jego wartość odżywcza?

Mleko kokosowe to wysokokaloryczny produkt. Kalorie w bardzo dużym stopniu pochodzą ze znajdującego się w nim tłuszczu. Głównie nasyconych kwasów tłuszczowych. 100 gram produktu zawiera 229 kcal. Mleczko kokosowe przemysłowe ma tylko 197 kcal w 100 g. Poza tłuszczem w mleku kokosowym znajdują się również białka, węglowodany, błonnik pokarmowy. Stanowi ono źródło kwasu foliowego i minerałów: żelaza, magnezu, miedzi, manganu, selenu i potasu.

Jakie właściwości ma mleko kokosowe?

Produkty kokosowe, w szczególności olej, wzbudzają w badaczach naukowych wiele skrajnych emocji. Wynika to, z profilu kwasów tłuszczowych który w nich występuje. Mleko kokosowe, tak samo jak olej kokosowy, ma w składzie przede wszystkim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Zostały przeprowadzone badania naukowe, które mówią o tym, że ich spożywanie może prowadzić do utraty masy ciała, ponieważ organizm wykorzystuje je jako energię. Natomiast nie są one magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Co więcej, w porównaniu z innymi tłuszczami, są bardziej skuteczne w zmniejszaniu apetytu i mogą tymczasowo zwiększać wydatek energetyczny organizmu oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Wpływ znajdującego się w kokosie tłuszczu na zdrowie jest jednak mocno dyskusyjny. Amerykańskie Stowarzyszenie Serca (AHA) ostrzega, że jedzenie oleju kokosowego zwiększa stężenie lipoprotein LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu. Jego nadmiar może prowadzić do chorób układu krążenia.

Mleko kokosowe w proszku – zastosowanie w kuchni

Mleko kokosowe jest mniejszym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych niż olej, ale mimo wszystko warto spożywać je z umiarem. W szczególności ta rada jest skierowana do osób starszych, które często chorują na choroby układu krążenia. Powinieneś unikać tłuszczów nasyconych, jeżeli stwierdzono u Ciebie już wysoki poziom cholesterolu. Pamiętaj, że dobrą metodą na jego obniżenie jest między innymi spożywanie żywności funkcjonalnej wzbogaconej o stanole roślinne. Okazjonalne sięganie po mleko kokosowe w proszku w umiarkowanej ilości z pewnością Ci nie zaszkodzi. Mleczko kokosowe ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Może być pomocne w leczeniu wrzodów żołądka. Mleko kokosowe w proszku z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej kuchni. Ma takie same właściwości, jak mleko kokosowe w puszce. Można je dołączyć do kawy, koktajlu białkowego, owocowego smoothie, owsianki lub sałatki owocowej. Na pewno nie tylko będzie smakowała pysznie, ale również będzie bardzo zdrowa.

Grupa Tipmedia
Podziel się: