Jak wybrać dobre kleje do drewna

  • 23.11.2018, 15:00
  • Materiał Partnera
Jak wybrać dobre kleje do drewna
Łączenie drewnianych elementów wymaga wykorzystania odpowiednio trwałego i silnego spoiwa. Obecnie mamy do wyboru kilka różnych rodzajów klejów do montażu drewna. Jak wybrać najlepszy?

Klej polioctanowy dobry na wszystko

Klejenie drewna pozwala utrzymać wysoki poziom estetyki wykonania. Klej nie jest widoczny tak jak wkręty czy gwoździe, dzięki czemu efekt końcowy jest o wiele bardziej przekonujący. W zależności od tego, c chcemy połączyć, możemy użyć w tym celu różnych rodzajów spoiwa. Najbardziej powszechnym są kleje polioctanowe, które znajdziemy praktycznie w każdym domu. Mają specyficzny zapach i są łatwe w użyciu. Ze względu na ich dużą uniwersalność, można je stosować do klejenia drewna twardego, miękkiego, klejonego, a także materiałów drewnopochodnych. Klej polioctanowy poradzi sobie także ze sklejeniem drewna z innymi materiałami. Czas zasychania jest zróżnicowany i może wynosić od kilku minut do nawet jednej doby. Po zaschnięciu spoina staje się przezroczysta i jest trudna do usunięcia. Dlatego musimy uważać na nasze otoczenie podczas klejenia.

Kleje poliuretanowe połączą schody

Trwalszym rozwiązaniem niż kleje polioctanowe są spoiwa poliuretanowe. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dlatego stosuje się je do schodów lub innych ciągów komunikacyjnych. Kleje te działają jednak agresywnie na drewno, przez co niemożliwe jest użycie go do delikatnych elementów. Uważajmy też na promienie UV, spoiny są bowiem wrażliwe na ich działanie, co może doprowadzić do osłabienia spoiny.

Kleje alifatyczne – specjalistyczne spoiny

Warto także zwrócić uwagę na kleje specjalistyczne. Wytworzone na bazie żywic spoiwa alifatyczne są niezwykle mocno. Zazwyczaj wystarczy zaaplikować niewielką ilość na drewno, by uzyskać trwały efekt. Najczęściej wykorzystuje się je do łączenia drewna z innymi materiałami, np. tapicerką. Są one jeszcze bardziej agresywne niż kleje poliuretanowe.

Kleje do drewna w przemyśle meblarskim

Przemysł meblarski potrzebuje klejów wysokiej jakości. Dlatego producenci przygotowali spoiwa umożliwiające trwałe połączenie poszczególnych elementów. Sprawdź tutaj ofertę jednej z polskich firm. Tego typu kleje do drewna zwiększają efektywność procesów produkcyjnych i nadają się do różnych zastosowań. Wykorzystuje się je do produkcji mebli, blatów, okien i drzwi, do montażu podłóg i paneli oraz do laminowania. Do oklejania fornirów najlepsze będą kleje na bazie wody o niskiej lotności. Do oklejania profili natomiast najlepiej postawić na kleje termotopliwe i reaktywne. Kolejną opcją są kleje kontaktowe w sprayu, które eliminują konieczność użycia nieekonomicznych, tradycyjnych metod aplikacji. Dzięki klejom w sprayu nanoszenie jest precyzyjne, oszczędne i zdecydowanie szybsze. Jeden z dystrybutorów, firma Fobaro, w swojej gamie produktowej posiada kleje kontaktowe TensorGrip® do różnorodnych materiałów tj. płyty wiórowe, MDF, sklejki, laminaty, obrzeża i wiele innych. Kleje Stolarskie TensorGrip® stosowane są do produkcji m.in: lad, kontuarów, blatów, drzwi, szaf, mebli kuchennych, sklepowych, recepcyjnych, zabudów targowych i wielu innych.

Materiał Partnera
Podziel się: