Poznaj surowce chemiczne – celestyn, fluoryt i ropę naftową

  • 02.10.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Poznaj surowce chemiczne – celestyn, fluoryt i ropę naftową
Surowce chemiczne, to nic innego, jak surowce wykorzystywane do produkcji wielu sprzętów codziennego użytku. Nasz świat byłby zupełnie innym miejscem gdybyśmy nie potrafili z nich korzystać. Z poniższego tekstu dowiesz się, jaki wpływ na człowieka mają celestyn, fluoryt i ropa naftowa.

Surowce chemiczne w dużym skrócie

Zanim przejdziemy do opisywania wyżej wymienionych surowców chemicznych, powiedzmy czym w ogóle one są. Surowce chemiczne nazywane są również surowcami przemysłu chemicznego, głównie z uwagi na fakt, że właśnie w tej branży są one najczęściej wykorzystywane. Do surowców chemicznych zaliczamy m.in. siarkę, sól kamienną, baryt, fosforyty, ale również wyżej wspomnianą ropę naftową oraz węgiel kamienny. Choć jest ich zdecydowanie więcej, w tym artykule skupimy się tylko na kilku z nich. Zacznijmy więc od celestynu.

Celestyn, czyli radość na Sylwestra

Pierwszym opisywanym przez nas surowcem chemicznym będzie celestyn, czyli minerał z grupy siarczanów. Ten minerał należy do jednych z bardziej rozpowszechnionych surowców chemicznych na świecie. Celestyn najczęściej spotykany jest w postaci bezbarwnych, mlecznych, białych, żółtych, pomarańczowych lub bladoniebieskich kryształów, które znaleźć można w kraterach wulkanicznych oraz kalderach. Największe złoża celestynu znajdują się w USA, Czechach, Kanadzie, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Namibii oraz na Madagaskarze. Celestyn można również spotkać w Polsce w okolicach Tarnobrzega, Zamościa, Opola oraz na Kujawach. Celestyn ma szerokie zastosowanie w przemyśle ceramicznym, szklarskim, energetyce jądrowej, przy produkcji farb, baterii elektrycznych oraz... sztucznych ogni.

Fluoryt – dla lepszego widzenia

Jeżeli mówimy o surowcach chemicznych, nie można nie wspomnieć o fluorycie, czyli minerale z gromady halogenków. W czystej formie fluoryt jest bezbarwny, jednak w przyrodzie występuje w przeróżnych kolorach, m.in. różowym, żółtym, niebieskim, zielony, a nawet czarnym. Można go znaleźć w skałach magmowych w wielu krajach świata: Niemcy, Szwajcaria, USA, Kanada czy Włochy. W Polsce występuje na południu kraju (okolice Kletna, Góry Kaczawskie oraz Izerskie). Powiedzieliśmy, że fluoryt potrzebny jest dla lepszego widzenia. Nie oznacza to, że należy go jeść (byłoby to trudne), ale, że jest on stosowany do produkcji soczewek. Oprócz tego fluoryt znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle szklarskim, chemicznym oraz metalurgicznym.

Surowce chemiczne – ropa naftowa

Ostatnim surowcem chemicznym, jakim się zajmiemy jest ropa naftowa. To zdecydowanie jedna z najważniejszych kopalin występujących na ziemi. Wszystkie inne surowce chemiczne tracą przy niej na znaczeniu, bowiem to właśnie ropa naftowa jest podstawowym surowcem energetycznym. W tym miejscu warto wymienić inne możliwości jej wykorzystania. Przede wszystkim produkuje się z niej olej napędowy oraz benzynę, ale także: naftę, rozpuszczalniki, olej parafinowy, smary czy asfalt. Lista zastosowań ropy naftowej jest oczywiście o wiele dłuższa, co tylko potwierdza fakt jej przydatności dla człowieka.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: