Narzędzia skrawające oraz ich zastosowanie

  • 25.09.2018, 15:50
  • Grupa Tipmedia
Narzędzia skrawające oraz ich zastosowanie
Już sama nazwa wskazuje, iż narzędzia skrawające służą do skrawania, czyli obróbki ubytkowej polegającej na skrawaniu skonkretyzowanego rodzaju materiału.

Istnieje wiele podziałów tytułowych narzędzi, a pierwszy z nich dotyczy przede wszystkim zastosowania. Doskonałym przykładem jest wybór wiertła – jedni potrzebują wiertła z napędem maszynowym, inni zaś z ręcznym – konwencjonalnym. Różne typy wierteł dostępny jest w EBMiA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-wiertla-c-1805_1349_2603.html Kolejnym ważnych podziałem jest metoda obróbki. Zarówno noże, jak i piły oraz wiertła mogą funkcjonować na różne sposoby, dlatego kluczową kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy narzędzia będą przeznaczone do obróbki skrawającej, czy wykończeniowej.

zdjecie-2.jpg

Ostatni podział ma związek z rodzajem powierzchni – wyróżniamy trzy, następujące powierzchnie :

- powierzchnia zwykła

- powierzchnia kształtowa

- powierzchnia obwiedniowa

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione podziały nie sposób domyślić się, iż narzędzia skrawające mogą być uniwersalne oraz specjalistyczne.

 

Na szczególną uwagę zasługuje ponadto rodzaj narzędzi i w tym przypadku duże znaczenie ma ich konstrukcja. Wyróżniamy części robocze odpowiedzialne za realizację projektu, części prowadzące, które dzielą na przednie oraz tylne, a także części chwytowe łączące narzędzia z napędem.

zdjecie-3.jpg

Jeśli chodzi o szczegółowe porównania, to narzędzia skrawające możemy podzielić na ich rodzaj. Najpopularniejszy stanowią noże – m.in. nóż dłutownicy, strugarski, tokarski, a także wytaczak.

 

Frezy zaś dzielą się na następujące rodzaje – czołowy, tarczowy, modułowy do kół zębatych, kątowy, kształtowy, walcowo-czołowy,, walcowy, do gwintów. Kolejny podział jest powiązany z narzędziami, którymi tworzymy otwory, a zatem wiertło, głowica wiertarska, rozwiertak, nawiertak oraz pogłębiacz, który dostępny jest w sklepie EBMiA pod adresem - https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-rozwiertaki-nawiertaki-c-1805_1349_1352.html Mówiąc o narzędziach skrawających nie sposób nie wyróżnić przeciągaczy – te dzielą się na dwa warianty – do powierzchni zewnętrznych oraz otworów długich.

 

Jak widać narzędzi skrawających jest wiele, a ich podziały mogą przyprawić o pozytywny zawrót głowy. O profesjonalnych narzędziach skrawających oraz ich podziałach można poczytać na stronie internetowej - https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/

zdjecie-4.jpg

Grupa Tipmedia
Podziel się: