Dywan shaggy, czyli włochacz. Jak wybrać najlepszy model?

  • 19.09.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Dywan shaggy, czyli włochacz. Jak wybrać najlepszy model?
Są miękkie, przyjemne w dotyku i prezentują się bardzo efektownie – dywany shaggy cieszą się obecnie dużą popularnością. Jak wybrać idealny dywan tego rodzaju, aby posłużył na lata i stale przyciągał uwagę swoim wyjątkowym wyglądem?

Dywan powoduje, że wnętrze wygląda na bardziej przytulne. Daje przyjemne podparcie dla stóp, zapobiegając ich wyziębieniu. Pozwala również na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego w różnych pomieszczeniach.

 

W sklepach można znaleźć szeroką paletę różnych typów dywanów – od modeli o niskim runie, po tych o runie wysokim, które nazywane są także dywanami shaggy (z języka angielskiego „włochaty” lub „kudłaty”) albo włochaczami czy kudłaczami. To właśnie te modele są teraz bardzo chętnie kupowane, ponieważ są zarówno efektowne, jak również komfortowe. Gdzie taki dywan sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać perfekcyjny model?

 

Dywan shaggy – jak jest zbudowany?

Shaggy to dywany wyróżniające się dłuższym niż standardowe runem, czyli, inaczej mówiąc, mają długie włosie. Są to dywany, których runo może dochodzić nawet do 10 centymetrów długości i może być proste albo lekko karbowane lub kręcone.

 

Od spodu dywan shaggy jest wykończony specjalnym podłożem dającym podstawę dla włókien. Z zewnątrz, po obrzeżu, może być także obszyty, dzięki czemu nie będzie strzępił się w trakcie używania.

 

Im większa gęstość dywanu typu shaggy, tym bardziej przyjemny i przytulny będzie on w dotyku, dlatego przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie parametr.

 

Dywan shaggy – gdzie warto go położyć?

Dywany typu shaggy mają dość szerokie zastosowanie i sprawdzają się we wielu wnętrzach. Najlepiej jednak prezentują się w tych pomieszczeniach, w których wypoczywamy, na przykład w salonie oraz w sypialni. Umieszczony pod stopami przy komplecie wypoczynkowym albo przy łóżku dywan shaggy daje przyjemne podłoże i dodatkowo wygląda bardzo atrakcyjnie.

 

Dywany shaggy mogą sprawdzić się też w innych pomieszczeniach, na przykład w pokoju dziecka, ale warto wskazać, że nie nadają się wtedy zbyt dobrze jako podłoże do zabawy. Ze względu na wysokie runo różne drobne elementy zabawek mogą wtedy łatwo ulec zagubieniu.

 

Dywan shaggy – z naturalnych czy sztucznych włókien?

Do produkcji dywanów shaggy wykorzystuje się zarówno naturalne, na przykład wełniane, jak również sztuczne włókna – głównie polipropylenowe, poliestrowe czy wiskozowe.

 

Najmilsze w dotyku, bardzo delikatne, ale wytrzymałe są dywany poliestrowe i z wiskozy. Dobrą odporność ma także polipropylen, ale jest nieco sztywniejszy i bardziej szorstki. Podobną fakturę mają dywany poliamidowe, które mogą imitować wełnę.

 

Wśród włókien naturalnych na dywany typu shaggy najlepiej sprawdza się wełna, która jest miękka, odporna na wygniatanie oraz wytrzymała. Musimy jednak przygotować się na dość wysoki koszt takiego dywanu.

 

Dywan shaggy – jak utrzymać go w czystości?

Aby dywan shaggy był zawsze czysty i świeży, należy pamiętać o regularnym odkurzaniu jego nawierzchni. Najlepiej robić to z wyższą siłą odkurzacza, ponieważ zanieczyszczenia mogą skrywać się głęboko w runie. Dywan powinno się odkurzać w różnych kierunkach, aby usunąć jak najwięcej zabrudzeń.

 

Gdy dywan shaggy jest poplamiony, należy postępować zgodnie z informacjami na metce. Modele wykonane z włókien syntetycznych można na ogół prać w wodzie lub potraktować odkurzaczem piorącym.

 

Dywan shaggy – gdzie można kupić dobre modele?

Aktualnie dywany shaggy są bardzo popularne i można znaleźć je w wielu sklepach – zarówno tych stacjonarnych, jak również internetowych.

 

Do zapoznania się ze swoim asortymentem dywanów shaggy oraz innych typów dywanów zaprasza sklep Carpet Zone z Kielc. Więcej informacji o jego ofercie można znaleźć na stronie internetowej: https://carpet-zone.pl/dywany.

Grupa Tipmedia
Podziel się: