17 i 26 września policja weźmie "pod lupę" rowerzystów i pieszych

 • 17.09.2020, 14:36
 • - Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku
17 i 26 września policja weźmie "pod lupę" rowerzystów i pieszych zdjęcie poglądowe
Od początku roku na Sądecczyźnie doszło do 36 wypadków z udziałem rowerzystów, w których rannych zostało 36 osób. 14 wypadków miało miejsce w samym Nowym Sączu. Niestety, optymizmem nie napawają także statystyki ogólnopolskie. Od początku roku w całym kraju w wypadkach zginęło aż 170 cyklistów a 2448 odniosło obrażenia. Dlatego, koniec września ma na drogach upłynąć pod hasłem Bezpieczny Rowerzysta.

     17 i 26 września policjanci z terenu miasta i powiatu wezmą pod lupę zachowania kierujących pojazdami oraz cyklistów i pieszych, którzy przemieszczają się po drogach, przejściach dla pieszych oraz drogach dla rowerów. W szczególności funkcjonariusze pojawią się tam, gdzie dochodziło do zdarzeń z udziałem tych „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

    "Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami - przekonuje podkom. Iwona Grzebyk - Dulak oficer prasowy KM Policji w Nowym Sączu.  Prawo o ruchu drogowym mówi: „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m”.

    Policjanci zachęcają również, pomimo, że nie wymagają tego przepisy, aby korzystać z kasków ochronnych. Koszt kasku jest niewielki, a korzyści płynące z jego używania bezcenne. Nowoczesne kaski potrafią nawet, oprócz oczywistej ochrony w razie uderzenia, lepiej chłodzić głowę rowerzysty. Powierzchnia kasku odpowiednio kanalizuje strumień powietrza, zapewniając dodatkowe chłodzenie w upalne dni. Niezależnie od wieku, każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa, powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności.

Bezpieczeństwo rowerzysty zależy też od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

 • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
 • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

 • kierujący rowerem (motorowerem, wózkiem ręcznym, pojazdem zaprzęgowym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem) są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych,
 • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
 • w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni,
 • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

źródło: KM Policji w Nowym Sączu

- Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy
Jerzy 25.09.2020, 11:57
W tym znienawidzonym PRL było inaczej ! W Szkołach Społeczni Inspektorzy Ruchu Drogowego prowadzili kursy , szkolenia na kartę rowerową . Rowerzysta musiał posiadać kartę rowerową albo motorowerową . Kierujący rowerem jak i motorowerem był egzaminowany ze znajomości przepisów ruchu drogowego . Dzisiaj jest wolna amerykanka , rowerzyści jeżdżą po przejściach chodnikach nikt ich nie nauczył poruszania się na drodze .
Nawet gdzie są drogi dla rowerów obok jezdni to jeżdżą po jezdni. Większość rowerzystów nie zna przepisów , ruchu jeżdżą też na skuterkach . Niema kto ich kontrolować bo nie honor policjanta kontrolować rowerzystę , a w razie czego musi zabezpieczyć rower i kłopot jak rowerzysta niema dokumentów. Zresztą policjanci RD na nogach nie chodzą z pojazdów wysiadają tylko kiedy kogoś kontrolują ,albo kierują ruchem. Patroli pieszych niema.
Karolina
Karolina 25.09.2020, 11:10
Kolega Przewodniczącej RM nijaki "KEISER" piszący komentarze w lokalnych mediach , nienawidzący Prezydenta Nowego Sącza Pana Handzla tak jak pani Iwona powinien startować w najbliższych wyborach na lidera PiS jest to najodpowiedniejszy kandydat.
ala
ala 27.09.2020, 11:30
Niby racja ale w PiS debili jest już tak wielu...
keisyr
keisyr 18.09.2020, 20:53
Zatrzymać remont ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu !!!
Jezdnia jest tak wąska że mijające się samochody urwą sobie lusterka !
Parkingi zrobiono tak duże jak dla samochodów ciężarowych !
Wycięto całą zieleń wzdłuż ulicy !
Ulica przypomina plac manewrowy dla ciężarówek !
Skierować na ulicę prokuratora !
Handzla zamknąć w więzieniu !
Uniemożliwić budowe minironda wiejskiego o jednym pasie ruchu Barska-Broniewskiego !!!
Karol
Karol 23.09.2020, 10:14
Skierować na ulicę prokuratora ! , aby Handzla zamknąć w więzieniu .! A keysyra w domu dla upośledzonych umysłowo.

Pozostałe