Mandat za bieganie w wysokości 5 tysięcy złotych?

  • 02.04.2020, 19:58 (aktualizacja 02.04.2020, 21:04)
  • Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, internecie i na Facebooku
wspolny_patrol_sluzb_w_krynicy-zdroju.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dziś na jednym z portali społecznościowych, pojawił się zyskujący błyskawiczną popularność post, prezentujący mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych. Autor otrzymał go "za bieganie". Na mandacie czytamy, że powodem jego wystawienia jest "Złamanie zasad kwarantanny ustalonej w dniu 01.04.2020. Bieganie po terenie objętym obostrzeniem przez MZ". Wpis bardzo szybko okazał się typowym "fake newsem". Dlaczego?
Funkcjonariusze policji mogą w tym wypadku wypisać mandat na podstawie "Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia". Art. 96 Kodeksu mówi, że maksymalna kara w postępowaniu mandatowym to 500 zł, a w wyjątkowych przypadkach - 1000 zł.  Nie oznacza to jednak, że nie możemy zostać ukarani kwotą 5 tysięcy złotych.  Może ją jednak wymierzyć tylko sąd w osobnym postępowaniu.
Inną kwestią są kary administracyjne. Może je nałożyć Sanepid a wynoszą one od 5 do 30 tysięcy złotych.
 
Podkom. Iwona Grzebyk - Dulak z KM Policji w Nowym Sączu informuje, że policjanci z Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju od dziś (2.04) prowadzą patrole wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskich. Ich zadanie polega na sprawdzaniu respektowania przez mieszkańców nowych zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze obu służb zwracają szczególną uwagę na osoby grupujące się, zachowaną między pieszymi odległość (ok. 2 metrów) oraz osoby niepełnoletnie, które od 1 kwietnia mogą przebywać na zewnątrz jedynie w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub osoby dorosłej.

W mocy pozostają nadal ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

·         dojazdu do pracy - jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

·         wolontariatu - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

·         załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego - będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi czy wyprowadzić psa.

Funkcjonariusze informują o zakazie gromadzenia się i apelują o pozostanie w domach, także podając komunikaty przez urządzenia nagłaśniające.

Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, internecie i na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe