Pierwsze zatrzymania za cofanie licznika. Rekord to ponad 120 tys km mniej

  • 09.01.2020, 12:29 (aktualizacja 09.01.2020, 12:41)
  • - Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku
Pierwsze zatrzymania za cofanie licznika. Rekord to ponad 120 tys km mniej
5 samochodów z cofniętymi licznikami w ciągu zaledwie trzech dni ujawnili policjanci na drogach Sądecczyzny. Tak było w Świdniku, Mostkach, Rytrze, Ropie (pojazd ujawniła sądecka grupa SPEED) oraz w Nowym Sączu, a rozbieżności co do stanu przebytych kilometrów wahały się od kilkuset, przez kilkadziesiąt do ponad 120-tu tysięcy kilometrów. Niechlubnym rekordzistą okazał się samochód osobowy marki Renault kierowany przez 19-latka, którego policjanci sądeckiej drogówki zatrzymali do kontroli 6 stycznia br. Po sprawdzeniu stanu drogomierza okazało się, że liczba przebytych kilometrów jest zdecydowanie mniejsza niż ta zapisana podczas ostatniego badania technicznego pojazdu. W chwili kontroli licznik samochodu wskazywał ponad 143 tys. km, natomiast pod koniec stycznia 2019 roku podczas przeglądu, diagnosta odnotował ponad 264 tys. km, czyli ponad 120 tys. km mniej niż obecnie!

Teraz sądeccy policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań liczników i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego od 25 maja 2019 roku cofanie liczników w samochodach czy motocyklach jest przestępstwem, za które grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

źródło: KM Policji w Nowym Sączu

- Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rudy
Rudy 09.01.2020, 15:44
Chyba nikt kupując samochód nie cofa licznika. Robią to tylko sprzedający.

Pozostałe