Historia parafii św. Wawrzyńca w Biegonicach doczekała się wystawy

  • 06.11.2019, 09:52 (aktualizacja 06.11.2019, 10:04)
  • - Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku
Historia parafii św. Wawrzyńca w Biegonicach doczekała się wystawy
8 listopada o godz. 17.00 w Domu Gotyckim przy ul. Lwowskiej odbędzie się otwarcie wystawy "Dzieje parafii pw. św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach”. Na wystawie przypominającej historię parafii zaprezentowane zostaną wybrane obiekty: ornaty, paramenty liturgiczne, Stacje Drogi Krzyżowej, starodruki oraz ilustrowane księgi, a także cenne rękopisy z Archiwum Parafialnego.

Okazją do przygotowania wystawy jest m.in. 750 rocznica istnienia parafii.

Obecny Kościół parafialny jest czwartą budowlą w tym miejscu po dwóch pierwszych, ufundowanych w XIII w. przez św. Kingę, i po trzeciej świątyni z połowy XVII stulecia. Zbudowany został w latach 1906-1909 wg projektu Józefa Taborskiego z Krakowa, w stylu neogotyckim. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1909 r., a konsekracja – w 1921 r. Wnętrze świątyni zostało wyposażone w 1910 r. w neogotyckie ołtarze i ambonę, wykonane przez Mariana Łuczkiewicza. W oknie nad ołtarzem głównym pojawił się współczesny temu ołtarzowi witraż z wizerunkiem św. Wawrzyńca, a w ramionach transeptu – witraże ukazujące św. Franciszka i Archanioła Michała. Ornamentalną i figuralną polichromię namalowali Franciszek i Albin Sarna w 1929 r. W tym samym roku zbudowane zostały też przez Bartłomieja Ziemiańskiego ze Szczyrzyca 10-głosowe organy. Zachowały się elementy wyposażenia z poprzedniego kościoła, m.in.: obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, tzw. Biegonickiej, datowany na pocz. XVI w., barokowe figury św. Stanisława i św. Wojciecha, dwa zwieńczenia ołtarzowe: popiersie Boga Ojca oraz Bóg Ojciec i Chrystus z grupy św. Trójcy, kamienna kropielnica późnorenesansowa i kamienna chrzcielnica z 1660 r.

 

- Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe