Podpalacze traw nie są bezkarni - sądeccy policjanci ustalili i ukarali sześciu sprawców

  • 12.04.2019, 11:14
  • Nasza Tv Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, internecie i na Facebooku
Podpalacze traw nie są bezkarni - sądeccy policjanci ustalili i ukarali sześciu sprawców
Jak co roku wraz z nadejściem wiosny porośnięte suchą trawą nieużytki zaczynają płonąć. Podpalenie trawy czy zgrabionych liści zaczyna się niewinnie, jednak może skończyć się tragicznym w skutkach pożarem, dlatego sądeccy policjanci podejmują działania mające na celu ograniczenie tego zjawiska. W ostatnim czasie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzili intensywne działania, w tym również o charakterze operacyjnym, mające na celu ustalenie sprawców podpaleń suchych traw na Sądecczyźnie. Tylko w kwietniu policjanci ustalili, zatrzymali oraz ukarali mandatami w wysokości do 500 złotych sześciu sprawców podpaleń suchych traw. Wobec siódmego sprawcy sporządzili wniosek do sądu o ukaranie.

9 kwietnia około godziny 21:30 policjanci przejeżdżający drogą łączącą Barcice z Wolą Krogulecką zauważyli, że płoną przydrożne zarośla. O tym fakcie natychmiast poinformowali straż pożarną, a chwilę później ustalili sprawców podpalenia. Na szczęście pożar nie stworzył zagrożenia dla ludzi i mienia, dlatego dwóch młodych mężczyzn za swoje bezmyślne zachowanie zostało ukaranych mandatami po 500 złotych.

 

Tego samego dnia sądeccy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę sześciu podpaleń suchych traw, do których doszło w ostatnim miesiącu na terenie gminy Rytro. Funkcjonariusze prowadzą teraz postępowanie przygotowawcze, w którym zweryfikują działania mężczyzny m.in. pod kątem art. 164 § 1 Kodeksu karnego, tzn. czy mogły one spowodować sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru, który zagroziłby życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.

 

Na początku marca i kwietnia na terenie Nowego Sącza w wyniku niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia podczas wypalania traw, pożarem zostały objęte pobliskie posesje. Ogień uszkodził wówczas m.in. roślinność, spory fragment ogrodzenia, elementy architektury ogrodów, drewnianą szopę i wiatę z pojazdami oraz znajdującym się tam sprzętem, powodując łączne straty w wysokości 35 tysięcy złotych. Wobec powyższego sprawcy usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia z art. 288 § 1 Kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Problem wypalania suchych traw w dalszym ciągu pozostaje w zainteresowaniu sądeckiej Policji, która nadal będzie prowadziła działania zmierzające do ustalania i zatrzymywania sprawców takich podpaleń. 

/źródło KMP w Nowym Sączu/

 

Nasza Tv Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, internecie i na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
św. Florian
św. Florian 15.04.2019, 01:21
Je..bać, karać nie wyróżniać !!!

Pozostałe