Nielegalni imigranci z Afganistanu i Pakistanu "podróżowali" w naczepie ciężarówki

  • 11.02.2019, 13:44
  • - Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku
Nielegalni imigranci z Afganistanu i Pakistanu "podróżowali" w naczepie ciężarówki
Funkcjonariusze KaOSG z Placówki SG w Tarnowie we współdziałaniu z policjantami z KP Bukowno, zatrzymali dwóch mężczyzn. Jeden z nich podawał się za obywatela Afganistanu, a drugi Pakistanu. Mężczyźni dostali się na terytorium Polski nielegalnie, przekraczając granicę państwa ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

Jak oświadczyli cudzoziemcy, przekroczyli oni granicę RP w byłym drogowym przejściu granicznym w m. Cieszyn. Tam, w trakcie nieobecności kierowcy ciężarówki, ukryli się w przestrzeni ładunkowej pojazdu. Wbrew obowiązującym przepisom wjechali z Czech do Polski, używając podstępu polegającego na ukryciu w naczepie samochodu ciężarowego.

Migranci zostali ujawnieni przez kierowcę (ob. Macedonii), podczas rozładunku towaru w m. Bukowno. Ciężarówką przewożona była ruda cynku z Macedonii przez Serbię, Węgry, Czechy do Polski. Kierujący pojazdem został przesłuchany w charakterze świadka, jak oświadczył nie był świadomy, że przewozi nielegalnych migrantów.   

Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów podróży, ani wiz. Mężczyznom przedstawiono zarzuty związane z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom, używając podstępu, nie posiadając dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy RP, tj. o przestępstwo z art. 18 § 1 w związku z art. 264 § 2 kk.

25-letni ob. Afganistanu oraz 22-letni ob. Pakistanu przyznali się do zarzucanych im czynów oraz poddali się dobrowolnie karze.  

W związku z tym, że młodszy z cudzoziemców zarejestrowany był na terenie Bułgarii, Komendant PSG w Tarnowie wystąpił z wnioskiem do miejscowego Sądu Rejonowego o umieszczenie ob. Pakistanu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, gdzie cudzoziemiec będzie oczekiwał na  przekazanie do Bułgarii, w ramach rozporządzenia Dublin III.   

Natomiast  ob. Afganistanu na podstawie art. 6 ust. 2 umowy pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej o przekazaniu osób w trybie readmisji uproszczonej, został przekazany funkcjonariuszom czeskiej policji.

 

źródło: KaOSG

- Nasza Telewizja Sądecka - jesteśmy w sieci kablowej, w internecie i na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe