Jest wniosek o możliwości popełnienia przestępsta przez Wójta B. Stawiarskiego

  • 16.12.2017, 17:08 (aktualizacja 16.12.2017 17:59)
  • red.
Jest wniosek o możliwości popełnienia przestępsta przez Wójta B. Stawiarskiego
Do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa przez Wójta Gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Chełmiec Józefa Zygmunta. Sprawa dotyczy konsultacji społecznych dot. przekształcenia Chełmca w miasto. Obaj Panowie mieli - wg wnioskodawców - dopuścić się licznych nieprawidłowości w trakcie ich przeprowadzenia oraz celowo wprowadzać w błąd Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji świadcząc nieprawdę w wydawanych przez siebie dokumentach.

Nasza TV Sądecka dotarła do informacji, iż grupa mieszkańców Gminy Chełmiec złożyła do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mieszkaniec wnioskuje w nim o zbadanie czy w wystawianej przez siebie dokumentacji Wójt i Przewodniczący nie poświadczyli nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Co więcej, Wójt i Przewodniczący mieli też nie dopełnić swoich obowiązków czym działali na szkodę interesu publicznego.

Lista zarzutów głównie pod adresem Wójta Stawiarskiego jest długa. W uzasadnieniu czytamy m.in., że wójt decyzję o przeprowadzeniu konsultacji w formie zebrań wiejskich podjął na "własną rękę", bardzo ogólnie określając sposób w jaki będą podejmowane uchwały. Podobnie było gdy chodziło o anonimowe ankiety. Nie został określony żaden sposób kontroli na ich wydawaniem, odbieraniem czy przekazywaniem go gminy.

Co więcej, większość mieszkańców Chełmca i 26 pozostałych miejscowości nie miała praktycznie możliwości oddania głosu w konsultacjach. Ze wskazanych obliczeń wynika, że za pomocą ankiet zagłosowało jedynie 15,3% wszystkich uprawnionych do głosowania osób co powoduje, że oświadczenie wójta o 65% mieszkańców opowiadających się za przekształceniem Chełmca w miasto jest kłamstwem. 

W uzasadnieniu do wniosku możemy również przeczytać, że w pierwszym głosowaniu nad zmianą statusu Chełmca 11 radnych negatywnie zaopiniowało uchwałę.

Prokuratura ma zatem zbadać czy takie działanie wójta i powołanego przez niego zespołu konsultacyjnego (złożonego zdaniem wnioskodawców z osób tworzących w listopadzie 2014 r. komitet wyborczy Bernarda Stawiarskiego) było zgodne z prawem i czy wydawaną przez siebie dokumentacją Wójt i Przewodniczący celowo nie wprowadzili w błąd ministerstwa.

Wniosek został złożony do prokuratury 12 grudnia b.r.

Do sprawy wrócimy.

 

 

 

 

 

 

 

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.ntvsadecka.pl z siedzibą w Nowym Sączu, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe